Aruba

One Happy Island

Aruba wakacje – dlaczego warto wybrać się na Arubę?

Aruba to malutka wyspa na morzu Karaibskim znana również jako „One Happy Island”. Aruba to istna perła Karaibów. Znajdziesz tutaj cudowne, krystaliczne morze, miękki biały piasek oraz setki palm! Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci w zaplanowaniu swoich wymarzonych wakacji na Arubie.

Planujesz wakacje na Arubie? Zaplanuj swój wymarzony urlop z naszą pomocą!

Aruba top 3 plaże

1. Eagle Beach

Eagle Beach to  druga najpopularniejsza plaża na Arubie. W 2019 roku plaża ta została okrzyknięta trzecią najpiękniejszą plażą na świecie według TripAdvisor! Nic w tym dziwnego bowiem piasek na tej plaży należy do jednych z najbardziej miękkich oraz białych jakie w życiu widzieliśmy.

2. Palm Beach

3,5 kilometrowa plaża Palm Beach to zdecydowanie plaża numer 1 dla wielu osób, które odwiedziły już Arubę. Jak sama nazwa wskazuje na Palm Beach aż roi się od palm. Biały piasek, karaibskie morze oraz setki palm… to miejsce pokochają najbardziej wymagający turyści.

3. Baby Beach

Plaża Baby Beach jest idealna dla rodzin z dziećmi. Woda jest tutaj bardzo płytka a dzięki skałom, które odgradzają plaże od morza, nie ma tutaj wysokich fal. Jest to również jedna z najbardziej lubianych plaż, wśród mieszkańców Aruby

Palm Beach Aruba

Aruba wideo

Obejrzyj krótki film promujący One Happy Island, wykonany przez Ministerstwo Turystyki Aruby.

Flamingi na Arubie

Większość ludzi kojarzy wakacje na Arubie z flamingami. Flamingi na Arubie owszem są, lecz można je spotkać tylko w dwóch miejscach: na prywatnej wyspie Renaissance Island oraz na The Palm Island. 

Co warto zrobić lub zobaczyć podczas wakacji na Arubie?

Aruba to istny raj dla plażowiczów! Przylatując na Arubę odwiedź najpiękniejsze plaże wyspy takie jak: Eagle Beach, Palm Beach, Baby Beach oraz Malmok Beach. Poza plażami, udaj się na prywatną wyspę Renaissance Island aby zobaczyć słynne flamingi. Do głównych atrakcji Aruby zalicza się również: Park Narodowy Arikok, stolicę wyspy czyli Oranjestad, snorkling wśród żółwi, kolorowe miasteczko San Nicolas, plantacje aloesu, ogród motyli oraz The Palm Island, na której również można spotkać flamingi.

Warto wiedzieć
Czy Polacy potrzebują wizy lecąc na Arubę?

Obywatele polscy mogą przebywać na terytorium Aruby do 90 dni bez ubiegania się o wizę. Pomimo że Aruba w dalszym ciągu należy do Królestwa Niderlandów podróżni zobowiązani są do posiadania ważnego paszportu. Nie ma możliwości dostania się na Arubę z dowodem osobistym.

Pieniądze na Arubie – jaką walutę zabrać?

 Na Arubie funkcjonują dwie waluty – florin arubański (AWG) oraz dolar amerykański (USD). Warto zaznaczyć że w przeciwieństwie do innych miejsc na świecie, na Arubie śmiało można płacić w dolarach amerykańskich nie obawiając się, że zostaniemy oszukani na kursie pomiędzy obiema walutami. 

W jakim języku posługiwać się na Arubie?

Niderlandzki oraz lokalny język Papiamento to dwa oficjalne języki na Arubie. Oprócz Niderlandzkiego oraz Papiamento prawie każdy mieszkaniec Aruby płynnie posługuje się językiem angielskim oraz co poniektórzy hiszpańskim. 

Gniazdka na Arubie – wtyczki

Na Arubie używa się też innych wtyczek i gniazd niż w Polsce. Te tak zwane amerykańskie gniazdka, nie są przystosowane do naszych wtyczek, dlatego wybierając się na Arubę zabierz ze sobą wtyczkę amerykańską. 

Woda pitna

W przeciwieństwie do wielu innych rajskich krajów, na Arubie śmiało można pić wodę z kranu. Aruba ma własny system oczyszczania wody, dzięki czemu woda w kranie jest zdatna do picia. 

Święta i wolne dni na Arubie

Duża liczba dni świątecznych na Arubie jest taka sama jak w Holandii. Na przykład w te same dni obchodzą Nowy Rok (1 stycznia), Karnawał (luty / marzec), Wielki Piątek (kwiecień), Wielkanoc (kwiecień), Dzień Króla (27 kwietnia), Wniebowstąpienie (maj / czerwiec), Święty Mikołaj (5 grudnia) i Boże Narodzenie (25 i 26 grudnia). Ponadto podobnie jak w wielu krajach na świecie, Święto Pracy na Arubie obchodzone jest 1 maja.

Aruba ma również dwa własne święta narodowe. Dzień Betico Croes przypada na 25 stycznia. Następnie upamiętnia się byłego przywódcę Arubanów Gilberto Francois (Betico) Croes. Dzięki niemu Aruba uzyskała status Aparte w Królestwie Niderlandów. Dzień Aruby przypada na 18 marca. W tym dniu świętuje się flagę narodową i hymn.

W dni świąteczne agencje rządowe i urzędy pocztowe są zamknięte. Również wiele sklepów z reguły są zamknięte. Zdarza się jednak że sklepy otwierane są w Oranjestad, w przypadku przypłynięcia wielkiego statku wycieczkowego.

Napiwki w barach i restauracjach

Osoby pracujące w branży gastronomicznej większość swoich zarobków otrzymują z napiwków. Dlatego na Arubie napiwek jest zawsze mile widziany. Normalny napiwek to 15% do 20%  końcowego rachunku. Ponieważ zwłaszcza holenderscy goście czasami zapominali o dawaniu napiwków, coraz więcej barów i restauracji zdecydowało się na naliczanie napiwku z „góry”. Jeśli na paragonie zauważymy napis „tip” lub „gratuity” oznacza to że napiwek wliczony jest już w cenę. 

Choroby tropikalne na Arubie

Pomimo tego, że Aruba znajduje się w tropikach to nie występują tu żadne choroby tropikalne. Należy jednak mie na uwadze fakt, że słońce na Arubie jest bardzo mocne. Dlatego nie zapomnijcie zabrać ze sobą kremu z filtrem oraz okularów z filtrem UV.

Na wyspie jest kilku lekarzy i dentystów, do których w razie potrzeby można się udać. Na Arubie funkcjonuje również  jeden szpital – Horacio E. Oduber. Szpital nie posiada komory dekompresyjnej.

Ponieważ koszty leczenia na Arubie nie zawsze są (w pełni) pokrywane przez europejskie ubezpieczenie zdrowotne, rozsądnie jest przed wyjazdem wykupienie ubezpieczenia podróżnego.

Czy Aruba jest bezpieczna?

Aruba to jedno z najbezpieczniejszych miejsc wakacyjnych na Karaibach. Nawet patrząc na światowe statystki,  Aruba wypada w nich bardzo dobrze. Osoby mieszkające tu cechuje, karaibski spokój i wyluzowanie. W końcu nie bez powodu Aruba nazywana jest „One Happy Island”. Niestety nie oznacza to jednak, że na wyspie nie dochodzi do żadnych kradzieży. Jak w wielu innych miejscach turystycznych tak i na Arubie możemy zostać obrabowani przez kieszonkowców.  

Na szczęście do poważniejszych zbrodni z reguły tu nie dochodzi. Również należy dodać, że Aruba znajduje się poza strefą huraganów, dzięki czemu wystąpienie huraganu na Arubie jest rzadkością. Więcej na temat pogody na Arubie przeczytasz w artykule – Aruba pogoda.

Zwierzęta na Arubie

Większość osób kiedy słyszy nazwę Aruba od razu ma przed oczami flamingi. Oczywiście flamingi na Arubie można spotkać, lecz tylko w dwóch miejscach. Więcej na temat flamingów na Arubie przeczytasz w artykule – Aruba flamingi

Poza flamingami Aruba słynie głownie z żółwi morskich. Obecnie na Arubie występują 4 gatunki żółwi. Żółwie możemy spotkać na wielu plażach, lecz największa szansa na spotkanie żółwi jest podczas rejsu statkiem z połączeniem snorklingu. Jeśli nie chcesz wybierać się na rejs statkiem, wybierz się na plaże Tres Trapi lub na Baby Beach. To właśnie w pobliżu tych dwóch miejsc można najczęściej zaobserwować żółwie. Jeśli będziecie mieć dużo szczęścia to może uda Wam się zaobserwować narodziny małych żółwi.